Booking.com

Wycieczka do Jordanii jest Twoim marzeniem? Jeśli tak, to ten post jest dedykowany Tobie. Dowiesz się tutaj ciekawych informacji na temat najważniejszych atrakcji turystycznych Jordanii i zyskasz cenne wskazówki oraz porady, które z pewnością okażą się dla Ciebie pomocne przy planowaniu wycieczki do tego pięknego kraju.

Interesuje Cię wycieczka do Jordanii? Jeśli tak, przeczytaj podstawowe informacje dotyczące tego kraju.

Jordania, której pełna nazwa brzmi: Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, jest państwem zlokalizowanym w Azji, na Bliskim Wschodzie. Jej stolicą jest Amman. Kraj ten sąsiaduje z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem oraz Arabią Saudyjską i posiada ograniczony dostęp do Morza Czerwonego poprzez Zatokę Akaba [Mapa Jordanii – PDF]. Jordania znajduje się pod wpływem trzech stref klimatycznych. Północny zachód jest zdominowany przez klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, środkowa część kraju charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym kontynentalnym, natomiast na południu panuje klimat zwrotnikowy suchy. Jordania jest miejscem, w którym spotykają się chrześcijaństwo i islam. Cały kraj wypełniony jest chrześcijańskimi i islamskimi miejscami kultu religijnego. Jordania była pierwszym terytorium poza Półwyspem Arabskim, na którym rozprzestrzenił się islam. Jest ona domem dla wszystkich, którzy wierzą w miłość, pokój i przyjaźń, niezależnie od rasy, płci i religii [Szczegółowe informacje w formacie PDF, sporządzone przez Rada Turystyki Jordanii].

Jordania, idealny kraj dla miłośników historii

Mieszkańcy tego kraju zachęcają turystów z całego świata, których interesuje wycieczka do Jordanii, do odkrywania wielu wyjątkowych i cudownych miejsc, nieocenionych darów wiedzy historycznej, odkryć kulturowych i duchowego wzbogacenia. Państwo to uznane jest za krainę legend, historii, gościnności, która oferuje turystom bogatą spuściznę naturalnego piękna i archeologii. Jest tu tak wiele miejsc do zwiedzenia, że każdy jest w stanie znaleźć to, co zaspokoi jego turystyczne potrzeby i oczekiwania. Piękno tego kraju zapiera dech w piersiach i może oczarować i zaskoczyć niejednego globtrotera. Od domu Beduinów po Morze Martwe, ten mały kraj oferuje wiele atrakcji turystycznych. Poniżej przedstawię najciekawsze z nich, których nie można przegapić w trakcie pobytu w Jordanii! [Jordania przewodnik dla odwiedzających – PDF]

1. Petra – Odkryte Piękno Zaginionego Miasta

Petra nocą - Wycieczka do Jordanii
Petra nocą

Petra, czyli zaginione miasto Jordanii, jest tym, co naprawdę rozsławiło to niewielkie państwo. Miasto zostało wbudowane w majestatyczne klify i rzuca czerwony odcień na cały krajobraz. Ukazuje się naszym oczom na końcu długiego wąwozu Siq. Z tego miejsca można rozpocząć zwiedzanie tego klejnotu Jordanii. Petra stanowiła pierwotnie miejsce postoju na Jedwabnym Szlaku do Chin i Indii, lecz z nieznanych przyczyn została opuszczona w XII wieku. Miasto pozostało tajemnicą, dopóki nie zostało odkryte przez nieustraszonych zachodnich odkrywców w okresie wiktoriańskim. To miejsce zostało także wykorzystane do nakręcenia wielu scen słynnego filmu “Indiana Jones”. Za sprawą dobrze zachowanego wyglądu Petra może przypominać wrota do innego świata. Nie da się jej zwiedzić w ciągu jednego dnia, ze względu na ogromny obszar, dlatego zachęcam do pozostania w niej przez 2 lub 3 dni, aby w pełni poznać jej uroki. Po mieście możemy przemieszczać się na wielbłądach lub pieszo. Petra jest szczególnie magiczna w nocy, gdy słońce zachodzi nad klifami. Jeśli wycieczka do Jordanii jest Twoim marzeniem, zdecydowanie zalecam wpisanie Petry na listę miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

2. Morze Martwe I Jego Nieziemskie Widoki

Formacje solne - Morze Martwe - Wycieczka do Jordanii
Formacje solne – Morze Martwe

Morze Martwe jest niewątpliwie jednym z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie i stanowi najniżej położony punkt na powierzchni ziemi. Uchodzi do niego szereg rzek, w tym rzeka Jordan. Morze Martwe stanowi jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów przyrodniczych i duchowych na całym świecie. Jest to najniżej położony zbiornik wodny na ziemi, najniższy punkt na ziemi i najbogatsze na świecie źródło naturalnych soli, kryjące cudowne skarby gromadzone przez tysiące lat. Morze Martwe jest otoczone górami na wschodzie i falującymi wzgórzami Jeruzalem na zachodzie, które nadają mu niemal pozaziemskie piękno. Uważa się, że na terenie dzisiejszego Morza Martwego znajdowało się pięć biblijnych miast: Sodoma, Gomora, Adman, Zebouin i Zoar (Bela). Tam, gdzie skały stykają się z krawędziami, stają się one podobne do śniegu, pokryte grubym, lśniącym białym złożem soli i minerałów, co nadaje temu obszarowi dziwny i surrealistyczny charakter. Występująca w nim zawartość soli jest czterokrotnie wyższa niż w oceanach, co sprawia, że pływanie w nim jest wyjątkowym doświadczeniem, którego nie można przegapić. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym można odpocząć na tafli wody, żeby przeczytać gazetę. Wody Morza Martwego posiadają także walory lecznicze i są dobrze znane z łagodzenia bólów i cierpień spowodowanych zapaleniem stawów, reumatyzmem, łuszczycą, egzemą, bólem głowy i bólem stóp, jednocześnie odżywiając i zmiękczając skórę. Dostarczają również surowce do renomowanych jordańskich soli do kąpieli z Morza Martwego i produktów kosmetycznych sprzedawanych na całym świecie. Twoja wycieczka do Jordani zbliża się “wielkimi krokami? Nie zapomnij spakować kostiumu kąpielowego, bo z pewnością nie chcesz przegapić kąpieli w tym niezwykłym miejscu.

3. Wadi Rum I Jej Księżycowy Krajobraz

Camping w Wadi Rum (Białe namioty) - Wycieczka do Jordanii
Camping w Wadi Rum (Białe namioty)

Wadi Rum to rozległa pustynia Jordanii, która nazywana jest także Doliną Księżyca. Występujące tam urwiska szczelinowe i stale ewoluujące światło pobudzają wyobraźnię. Noce pełne są skrzeczących lisów pustynnych, widoków Drogi Mlecznej i płonących spadających gwiazd. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć w małej wiosce Rum, z jej betonowymi domami, sklepikami i małym pensjonatem. Wadi Rum składa się z szeregu dolin o szerokości około 2 km, które rozciągają się aż do Arabii Saudyjskiej. 

4. Amman, Gdzie Nowoczesność Przeplata Się Ze Starożytnymi Ruinami

amman jordania
Amman – stolica Jordanii

Amman, stolica Jordanii, jest nowoczesnym miastem z licznymi starożytnymi ruinami. To właśnie z tego miejsca, ze względu na obecność międzynarodowego lotniska, prawdopodobnie rozpocznie się Twoja wycieczka do Jordanii. Na szczycie wzgórza Jabal al-Qala’a, zabytkowa Cytadela obejmuje filary rzymskiej świątyni Herkulesa i kompleks pałacowy Umayyad z VIII wieku, znany z wielkiej kopuły. Zbudowany na innym zboczu śródmieścia rzymski teatr to kamienny amfiteatr z II wieku o pojemności 6000 miejsc, oferujący okazjonalne wydarzenia. Biorąc pod uwagę inne stolice znajdujące się na Bliskim Wschodzie, Amman jest stosunkowo młodym miastem. Pomimo faktu, że nie posiada on długiej historii i ekscytującej aranżacji architektonicznej, jaką mogą poszczycić się inne regionalne stolice, jest tu wiele miejsc, które mogą nas zachwycić. Miasto złożone jest z dwóch odrębnych części: urwistego Zachodniego Ammanu, z zielonymi dzielnicami mieszkalnymi, kawiarniami, barami, nowoczesnymi centrami handlowymi i galeriami sztuki; i Wschodniego Ammanu, gdzie łatwo jest wyczuć bardziej tradycyjny i konserwatywny puls stolicy. W centrum miasta można podziwiać chaotyczne, labiryntowe “śródmieście”, które koniecznie należy zobaczyć. U podnóża licznie występujących wzgórz Ammanu, z widokiem na majestatyczną Cytadelę, rozsiane są spektakularne rzymskie ruiny, muzeum o międzynarodowym standardzie oraz meczety i kawiarnie, które stanowią centralny element życia Jordanii. 

5. Akaba

akaba jordania
Aqaba – nurkowanie

Akaba jest jordańskim portem nad Zatoką Akaba Morza Czerwonego. Liczne nadmorskie kurorty są popularne wśród miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych. Jest to także idealne miejsce dla nurków, z uwagi na wspaniałe warunki do nurkowania i obecność rafy koralowej Yamanieh. Niewątpliwie największym atutem Akaby jest samo Morze Czerwone. Umiarkowany klimat i łagodne prądy morskie stworzyły idealne środowisko dla wzrostu koralowców i innych form życia morskiego. Ponadto wszystkie cuda głębin morskich można podziwiać z pokładu łodzi ze szklanym dnem lub z łodzi podwodnej. Do tego oczywiście dostępnych jest wiele innych sportów wodnych, a także rozległy i interesujący park morski. Międzynarodowe lotnisko Akaba znajduje się zaledwie 20 minut od centrum miasta i obsługuje regularne loty z Ammanu. Z centrum miasta granice Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej są oddalone o nie więcej niż 30 minut jazdy samochodem. Akaba stanowi jedyne nadmorskie miasto w Jordanii. Położenie Akaby obok Wadi Rum i Petry umieściło ją w złotym trójkącie turystycznym Jordanii. To wzmocniło położenie miasta na mapie świata i uczyniło je jednym z głównych atrakcji turystycznych w Jordanii.

Wiza Do Jordanii

Jeśli kochasz podróże i jesteś miłośnikiem kultury arabskiej, koniecznie musisz wpisać Jordanię na listę najciekawszych krajów, które należy odwiedzić. Z pewnością wiesz już, że na polskich turystów nakłada się obowiązek posiadania wizy do Jordanii. Bez niej nie będziesz mógł przekroczyć granicy tego państwa i przebywać na jego terytorium. Przypuszczam, że martwisz się faktem, że w Polsce nie ma przedstawicielstwa placówki dyplomatyczno-konsularnej Jordanii. Być może przeraża Cię myśl wyjazdu do Berlina, gdzie znajduje się najbliżej zlokalizowana ambasada tego kraju. Martwisz się, że w tym wypadku cena wizy zostanie powiększona o koszty związane z wyjazdem i wynajęciem hotelu. Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość. Wcale nie musisz wybierać takiej opcji, która jest nie tylko kosztowna, ale również mało komfortowa. Nie wspomnę nawet o wielogodzinnym oczekiwaniu w kolejkach. Istnieje wspaniałe udogodnienie, dzięki któremu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale również pieniądze. Wizę uprawniającą do jednokrotnego wjazdu i miesięcznego pobytu możesz kupić na międzynarodowych przejściach granicznych, musisz jednak mieć na uwadze, że wyjątek stanowi przejście graniczne na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). W tym miejscu nie ma możliwości zakupu wizy pobytowej. Wiza kosztuje 40 JOD, co jest równowartością około 210 PLN. Jeśli uważasz, że 30 dni to za mało, aby poznać wszystkie uroki Jordanii, możesz przedłużyć swoją wizę o 3 miesięcy. Ponadto Ministerstwo uruchomiło możliwość ubiegania się o Jordan Pass, czyli najlepszy pakiet zwiedzania, który został opracowany, aby ułatwić zwiedzającym odkrywanie piękna Jordanii.

Co się kryje dokładnie pod terminem Jordan Pass?

Jest to wiza połączona z biletem wstępu do około 40 najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji turystycznych Jordanii. Gwarantuje turystom możliwość maksymalnego wykorzystania ich podróży, odwiedzając najważniejsze zabytki i atrakcje, oszczędzając czas, pieniądze i wysiłek. Dzięki temu nie musisz martwić się o dodatkowy zakup biletu wstępu. Ściślej ujmując, jest to przedpłacony wstęp do około 40 atrakcji tego niesamowitego kraju. Zasada działania Jordan Pass jest bardzo prosta. Należy jedynie pokazać ten bilet wstępu przy wejściu do dowolnej atrakcji, która jest objęta Jordan Pass. Bilet zostaje zeskanowany przez specjalne czytniki. Jordan Pass jest ważne do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że ważność wygasa automatycznie po 2 tygodniach od pierwszego zeskanowania. 

Pakiety Jordan Pass

Jordan Pass jest dostępne w trzech kategoriach, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Pakiet, który wybierzesz, zależy od liczby dni, które chcesz spędzić na zwiedzaniu Petry, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

JORDAN WANDERER (70 JOD – 99 USD)

 • 1 dzień wizyty w Petrze
 • Bezpłatny wstęp do ponad 40 atrakcji w Jordanii
 • Darmowe cyfrowe broszury do pobrania
 • Zniesienie opłat za wjazd turystyczny, jeśli kupisz Jordan Pass przed przyjazdem do Jordanii i pozostaniesz minimum trzy noce (4 dni).

JORDAN EXPLORER (75 JOD – 106 USD)

 • 2 kolejne dni wizyty w Petrze
 • Bezpłatny wstęp do ponad 40 atrakcji w Jordanii
 • Darmowe cyfrowe broszury do pobrania
 • Zniesienie opłat za wjazd turystyczny, jeśli kupisz Jordan Pass przed przyjazdem do Jordanii i pozostaniesz minimum trzy noce (4 dni).

JORDAN EXPERT (80 JOD – 113 USD)

 • 3 dni wizyty w Petrze
 • Bezpłatny wstęp do ponad 40 atrakcji turystycznych w Jordanii
 • Darmowe cyfrowe broszury do pobrania
 • Zniesienie opłat za wjazd turystyczny, jeśli kupisz Jordan Pass przed przyjazdem do Jordanii i pozostaniesz minimum trzy noce (4 dni).

Jeżeli podróżujesz z dziećmi poniżej 12 roku życia nie musisz kupować dla nich Jordan Pass, ponieważ wszystkie atrakcje turystyczne zwiedzają one bezpłatnie. Natomiast należy pamiętać, że dzieci także potrzebują wizy do Jordanii. 

Możesz aplikować o Jordan Pass online

Jest to łatwe, wygodne i zajmuje jedynie kilka minut. Istnieje wiele agencji pośredniczących w załatwianiu wizy do Jordanii oraz innych krajów. Polecam aplikować o Jordan Pass za pośrednictwem ivisa.com, ponieważ jest to globalna agencja pośrednicząca w załatwianiu wiz, która charakteryzuje się ogromnym profesjonalizmem. Cały proces odbywa się drogą internetową. W tym przypadku nie musisz udawać się do ambasady, aby dostarczyć swoje dokumenty. Należy jedynie wypełnić i wysłać online formularz aplikacyjny wraz z niezbędnymi dokumentami i dokonać stosownej opłaty. W tym celu należy posłużyć się kartą kredytową/debetową lub kontem PayPal, jeśli takie posiadasz. Proces przetwarzania wniosku zajmuje jedynie kilka dni. Po zakupie Jordan Pass wystarczy wydrukować i pokazać ten dokument na lotnisku po przylocie, a także przy wejściu do atrakcji objętej karnetem. To takie proste! Oszczędzaj na opłatach wizowych i kosztach biletów. Mam nadzieję, że wszystkie zawarte przeze mnie informacje okazały się dla Ciebie pomocne i rozwiały wszelkie wątpliwości związane z wyjazdem do Jordanii. Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd do tego fascynującego kraju, nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci udanej podróży. Niech okaże się ona fantastyczną przygodą, która wzbogaci Twoje doświadczenie podróżnicze!


 • Wszystkie powyższe media zostały dostarczone przez JORDAN TOURISM BOARD
 • Wszystkie powyższe informacje wizowe zostały zebrane z Ministry of Tourism and Antiquities

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z wyjazdem do Jordanii, napisz poniżej a odpowiem na nie najszybciej jak to możliwe. Aleksandra

 •  
 •  
 •  
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Booking.com

2 Comments

  • Dziękuję bardzo. Życzę udanego wyjazdu! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze mną, z chęcią pomogę.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :