Booking.com

Egipt słynie ze starożytnej cywilizacji i niektórych z najsłynniejszych zabytków na świecie, w tym piramid w Gizie, Wielkiego Sfinksa i starożytnych świątyń w Luksorze sprzed tysięcy lat. Chociaż głównym celem większości wizyt turystycznych pozostają wielkie zabytki wzdłuż Nilu, możliwości egipskich podróży obejmują również nurkowanie z rurką i nurkowanie wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Inne atrakcje turystyczne w Egipcie to wycieczki na wielbłądach w góry Synaju, wycieczki do odległych oaz lub wizyty w koptyjskich klasztorach wschodniej pustyni.

10. Meczet Ibn Tulun

Meczet Ibn Tulun, zbudowany w latach 876–879 ne, jest jednym z najstarszych meczetów w Kairze. Został zamówiony przez Ahmada ibn Ţūlūna, gubernatora Egiptu Abbasydów. Meczet jest zbudowany wokół dziedzińca, z jedną zadaszoną salą po każdej z czterech stron. Minaret, który ma spiralne zewnętrzne schody podobne do słynnego minaretu w Samarrze, został prawdopodobnie zbudowany kilka wieków później. Części filmu Jamesa Bonda The Spy Who Loved Me zostały nakręcone w meczecie Ibn Tulun.

9. Dahab

Dahab znajduje się około 85 km (53 mil) na północ od Szarm el-Szejk nad Zatoką Akaba, w pobliżu południowego krańca Synaju. Kiedyś odizolowana nadmorska wioska, Dahab zamieniła się w hipisowskie miejsce spotkań w latach 80. XX wieku i stała się czymś w rodzaju „alternatywnego kurortu”, łącząc tanie zakwaterowanie z wyluzowanym stylem życia. Działania takie jak windsurfing, nurkowanie z rurką, nurkowanie z akwalungiem oraz wycieczki na wielbłądach i jeepach sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wzdłuż Morza Czerwonego.

8. Siwa Oasis

Położona na Pustyni Libijskiej Oaza Siwa jest jedną z odizolowanych egipskich osad, w której żyje 23 000 ludzi, głównie etnicznych Berberów. Położona na starym szlaku handlowym, Siwa była oazą niezbędną na szlaku handlowym, ponieważ naturalne źródła i cień dający palmy dały podróżnikom wytchnienie od pustyni. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego Siwa zaczęła podupadać. W ostatnich dziesięcioleciach turystyka stała się ważnym źródłem dochodów. Wiele uwagi poświęcono tworzeniu hoteli, które korzystają z lokalnych materiałów i bawią się lokalnymi stylami.

7. Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie jest domem dla co najmniej 120 000 starożytnych egipskich antyków. Istnieją dwa główne piętra muzeum, parter i pierwsze piętro. Na parterze znajduje się obszerna kolekcja papirusu i monet używanych przez starożytnych Egipcjan. Na pierwszym piętrze znajdują się artefakty z ostatnich dwóch dynastii starożytnego Egiptu, a także wiele artefaktów zabranych z Doliny Królów. Najważniejsze to obiekty z Grobowca Tutanchamona i Royal Mummy Room zawierające 27 królewskich mumii z czasów faraonów.

6. Abu Simbel

Abu Simbel to stanowisko archeologiczne składające się z dwóch potężnych, wykutych w skale świątyń w południowym Egipcie na zachodnim brzegu jeziora Nasser. Bliźniacze świątynie zostały pierwotnie wykute ze zbocza góry za panowania faraona Ramzesa Wielkiego w XIII wieku pne, jako trwały pomnik dla niego i jego królowej Nefertari. Kompleks został przeniesiony w całości w latach 60. XX wieku, kiedy świątynie zostały zagrożone przez zanurzenie w jeziorze Nasser z powodu budowy Wysokiej Tamy Asuan. Abu Simbel pozostaje jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu.

Dolina Królów

5. Dolina Królów

Dolina Królów w pobliżu Luksoru to dolina, w której przez prawie 500 lat od XVI do XI wieku pne budowano grobowce dla królów i uprzywilejowanej szlachty Nowego Królestwa. W dolinie znajdują się 63 grobowce i komnaty, od prostego dołu do złożonego grobowca z ponad 120 komnatami. Grobowce królewskie są ozdobione scenami z mitologii egipskiej i dają wskazówki co do wierzeń i rytuałów grobowych z tamtego okresu. Wydaje się, że wszystkie grobowce zostały otwarte i obrabowane w starożytności, z wyjątkiem słynnego grobowca Tutanchamona.

Rzeka Nile Cruise

4. Rzeka Nile Cruise

Rejs po Nilu jest popularnym sposobem na zwiedzanie górnego Egiptu. Rzeka Nil jest egipską linią ratunkową od czasów starożytnych i nie ma lepszego sposobu na prześledzenie historii Egiptu niż śledzenie biegu Nilu. Prawie wszystkie egipskie statki wycieczkowe podróżują trasą Luksor-Asuan, która jest bezpieczna, malownicza i kończy się w dwóch najważniejszych miastach Egiptu. Zejście Feluccą po Nilu to ryzykowna opcja. Feluccas to żaglówki, które były używane na Nilu od starożytności. Felucca nie jest tak wygodny jak luksusowy statek wycieczkowy, ale nic nie dorówna żeglarstwu na cichym urządzeniu zaprojektowanym tysiące lat temu.

Rafa Morza Czerwonego

3. Rafa Morza Czerwonego

Morze Czerwone, u wybrzeży Egiptu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie do nurkowania. Wody Morza Czerwonego słyną ze spektakularnej widoczności i najbardziej egzotycznych krajobrazów morskich. Dzięki szerokiej przestrzeni formacji koralowych na rafach jest domem dla tysięcy różnych stworzeń morskich. Kurorty nadmorskie nad Morzem Czerwonym znajdują się po obu stronach morza, po wschodniej stronie, a częścią półwyspu Synaj jest dawno ustanowiony Szarm el-Szejk i jego neo-hipisowski odpowiednik, Dahab. Na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego leży stosunkowo stara i turystyczna Hurghada oraz skupisko nowych miejscowości wypoczynkowych.

2. Karnak

Chociaż bardzo zniszczone, niewiele miejsc w Egipcie jest bardziej imponujących niż Karnak. Jest to największe starożytne miejsce kultu religijnego, jakie kiedykolwiek zbudowano, i stanowi połączone osiągnięcie wielu pokoleń egipskich budowniczych. Świątynia w Karnaku składa się z trzech głównych świątyń, mniejszych, zamkniętych świątyń i kilku świątyń zewnętrznych położonych około 2,5 kilometra na północ od Luksoru. Jedną z najbardziej znanych budowli w Karnaku jest Hypostyle Hall, hala o powierzchni 5000 m2 (50 000 stóp kwadratowych) z 134 masywnymi kolumnami ułożonymi w 16 rzędach.

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie, położone w bezpośrednim sąsiedztwie południowo-zachodnich przedmieść Kairu, są niekwestionowanymi najważniejszymi atrakcjami w Egipcie. Piramidy w Gizie zostały zbudowane na przestrzeni trzech pokoleń – przez Khufu, jego drugiego panującego syna Khafre i Menkaure. Wielka Piramida Khufu ma niesamowitą wysokość 139 metrów (455 stóp), co czyni ją największą piramidą w Egipcie, chociaż pobliska Piramida Khafre wydaje się być większa, ponieważ jest zbudowana na większej wysokości.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Booking.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :